Kővágóörs északnyugati határában, a festői Kékkút felé vezető út mellett áll az 1700-as évek elején épült mosóház, mely hosszú története során átélte a pusztulást és a megújulást. Az 1940-es évek közepéig aktív mosóházként szolgált, de az idők folyamán rossz állapota miatt csak néhány falmaradványa maradt épen. A teljes pusztulástól 2005-ben sikerült megmenekülnie, amikor a helybeliek permi vörös kőből újjáépítették.
A mosóház a Burnót-patak egyik kis ágának partjára épült, melynek vizét állítólag télen-nyáron 18 °C fokos hőmérséklete tette különlegessé. A helyi asszonyok hetente kétszer mostak, általában kedd és szerda délelőttönként gyűltek össze a legtöbben és a mosás akár 3-6 órát is igénybe vett.
Bár a hagyományok szerint a mosás csak újév napján hozhat balszerencsét, a régi hiedelmek számos egyéb napon megkímélték az asszonyokat a mosás fáradalmaitól. A nagyobb egyházi ünnepeken és vasárnap természetesen tilos volt mosni, de például nagypénteken, Luca napján, halottak napján, vagy akár december 4-én, Borbála napján sem szabadott mosni. Még ahhoz is kapcsolódott hiedelem, hogy aki pénteken most, azt könnyen villámcsapás érheti.
A mosás nehéz munka volt
Az otthon szétválogatott ruhaneműket talicskán, kordén vagy akár a fejükön egyensúlyozva cipelték a mosóházhoz. A szappanozás házilag készült disznózsír szappannal történt, majd kézi és gyökérkefével való átdörzsölés követte. Ezután jött a sulykolás, a tisztára mosott darabokat pedig erősen kicsavarták, mielőtt hazavitték őket. A mosóházban a ruhákat keresztben és hosszában lefektetett pallókon tárolták, egyik oldalon a szennyes, a másikon a tiszta darabokat.
Az épület mellett egykor vágóhíd is működött egészen 1949-ig, melyet főként szombatonként használtak, amikor nem volt mosás. Érdekesség, hogy állítólag két római korból származó kőlap szolgált asztalként a vágóhídon.
A Kővágóörsi Mosóház nemcsak a mosás helyszíne volt, a helyi hírek, pletykák is innen terjedtek szájról szájra és a mosás szerepet játszott a környék hagyományainak megőrzéséhez is. A Kabóca Vendégháztól a Mosóház viszonylag messze található, a falu másik végében. Ezért inkább kerékpárral vagy autóval javasoljuk a megközelítését, gyalog azoknak, akik szeretnek sokat sétálni. A Theodóra-tanösvény Kékkút felőli sarkát elhagyva könnyedén megközelíthető a Mosóház.